Aktualności,  Ogłoszenia duszpasterskie

13 III 2022 – II Niedziela Wielkiego Postu

 

 

 

  1. Wczoraj przeżywaliśmy czterechsetną rocznicę kanonizacji Św. Filipa Neri. W Rzymie w uroczystościach jubileuszowych naszą wspólnotę reprezentują: nasz Superior ks. Maciej i wicesuperior ks. Mateusz. Dziś przy relikwiach św. Filipa Ojciec Superior sprawuje Mszę świętą w intencji wszystkich naszych Parafian, Przyjaciół i Sympatyków. Wczoraj również rozpoczął się rok jubileuszowy, związany z możliwością zyskiwania odpustów zupełnych za nawiedzenie i modlitwę w kościołach oratoryjnych. Kwestię odpustów szczegółowo wyjaśnia dekret Penitencjarii Apostolskiej, który teraz odczytamy:

Penitencjaria Apostolska, dla wzrostu pobożności wiernych i zbawienia dusz, na mocy uprawnień nadanych sobie w specjalny sposób przez Ojca Świętego w Chrystusie i naszym Panu, z woli Bożej Opatrzności Papieża Franciszka, mając na uwadze prośby niedawno skierowane przez czcigodnego Ojca Michaele Nicolisa, Prokuratora Generalnego Konfederacji Oratorium Świętego Filipa Neri, hojnie udziela z niebiańskiego skarbca Kościoła odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), który mogą uzyskać Ojcowie i wszyscy wierni szczerym sercem skruszeni oraz pobudzeni miłością, od dnia 12 marca 2022 roku aż do dnia 12 marca 2023 roku, jak również mogą go ofiarować na sposób wstawiennictwa za dusze wiernych w czyśćcu cierpiących, jeśli w formie pielgrzymki odwiedzą dowolny kościół należący do Konfederacji Oratorium Świętego Filipa Neri i tam pobożnie wezmą udział w uroczystościach jubileuszowych lub przynajmniej w dogodnym czasie wolnym, oddają się pobożnym rozmyślaniom, odmówią Modlitwę Pańską, Wyznanie Wiary, oraz wezwania do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Filipa Neri.

Osoby w podeszłym wieku, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą opuścić swojego domu, tak samo będą mogli uzyskać odpust zupełny poprzez uroczyste wyrzeczenie się każdego grzechu i postanowienie wypełnienia, gdy tylko będzie to możliwe, trzech przyjętych zwyczajowo warunków, jeśli przyłączą się duchowo do obchodów jubileuszowych, ofiarując miłosiernemu Bogu swoje modlitwy i cierpienia lub niedogodności swojego życia.

Aby więc przystęp do osiągnięcia nadprzyrodzonego odpuszczenia win, na mocy władzy kluczy Kościoła, stał się łatwiejszy za sprawą miłości pasterskiej, ta oto Penitencjaria usilnie prosi, aby Ojcowie Konfederacji Oratorium Świętego Filipa Neri z gorliwym i wielkodusznym nastawieniem podjęli się sprawowania sakramentu pokuty.

Niniejszy dekret obowiązuje wyłącznie w tym roku jubileuszowym. Bez względu na jakiekolwiek inne przeciwne postanowienia.

Wydano w Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, dnia 12 marca, 2022 roku, w czterechsetlecie kanonizacji świętego Filipa Neri.

Podpisał:
Mauro kard. Piacenza, Penitencjarz Większy
oraz ks. Prałat Krzysztof Nykiel, Regens

 

  1. W dniu dzisiejszym w Kościele przeżywamy Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Z tej racji przed kościołem prowadzona jest zbiórka do puszek na Ogólnopolski Fundusz Misyjny „Ad Gentes”. Bóg zapłać za wszelkie złożone ofiary.

  2. Zapraszamy do udziału w wielkopostnych nabożeństwach pasyjnych. Drogę Krzyżową odprawiamy w piątek o godz. 18.00, a Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę również o godz. 18.00. Za udział w tych nabożeństwach można za każdym razem zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

  3. W sobotę będziemy przeżywać Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Msze święte w tym dniu odprawimy jak w dzień powszedni.

  4. W przyszłą niedzielę o godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza święta Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców. Ofiary składane na tacę w przyszłą niedzielę są przeznaczone na pokrycie kosztów remontu, rozbudowy i wyposażenia Oratorium.

  5. W zakrystii można nabywać wielkanocne baranki i paschaliki Caritas. Minimalna ofiara to 7 zł. Wszelkie ofiary ponad tę kwotę są przeznaczone na wsparcie dla podopiecznych naszego parafialnego oddziału Caritas. Od jutra przy ołtarzu Matki Bożej Nieustającej Pomocy wystawiony będzie kosz, do którego będzie można składać niepsującą się żywność na świąteczną pomoc dla ubogich. Ofiary pieniężne dla ubogich prosimy składać do skarbonki św. Antoniego. Będziemy również wdzięczni za wszelkie ofiary składane do skarbonki św. Filipa, przeznaczone na kwiaty do Ciemnicy i Grobu Pańskiego oraz na świąteczny wystrój kościoła.

  6. Z okazji jubileuszu kanonizacji św. Filipa polecamy na naszej stronie m.in. nowy wpis kulinarny Boskiej kuchni; a z cyklu ŚWIĘTEGO SPOTKAŁEM intrygujący dialog o Świętym, autorstwa Ulriki i Stefana Wick.

  7. Wytrwałych zachęcamy do czytania książki pt. „Filip Neri – Ogień radości” (książka dostępna w zakrystii). Na jej podstawie, w maju, przeprowadzimy TEST WIEDZY O ŚW. FILIPIE. Najlepsi „spadną z ambony”, ale nie tylko.

  8. Wczoraj miały miejsce Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza Dekanatu Tarnów-Południe w piłce nożnej. Nasi ministranci i lektorzy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych. Z radością informujemy o ich sukcesach: ministranci zajęli bardzo wysokie 4. miejsce, natomiast lektorzy spisali się jeszcze lepiej i stanęli na najniższym stopniu podium Wszystkim naszym piłkarzom oraz ich trenerowi, ks. Mirosławowi, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz Bożej opieki.

 

 

10. INFORMACJA URZĘDU MIASTA TARNOWA DOTYCZĄCA NADANIA NUMERU PESEL OBYWATELOM UKRAINY:

Ze względu na wchodzącą w życie ustawę, regulującą kwestie pomocy obywatelom Ukrainy, Urząd Gminy Miasta Tarnowa rozpocznie nadawanie numerów PESEL oraz zakładanie profili zaufanych uchodźcom wojennym wg nowych, określonych w ustawie zasad.

Realizacja tych zadań będzie się odbywać w każdym urzędzie gminy na terenie naszego państwa. Oznacza to, że przebywający w naszym mieście oraz regionie obywatele Ukrainy mogą się zgłaszać nie tylko do Urzędu Gminy Miasta Tarnowa, ale także do Urzędu Gminy Tarnów oraz urzędów gminnych gmin ościennych Tarnowa, którymi są gminy: Żabno, Radłów, Wierzchosławice, Wojnicz, Pleśna, Tuchów, Ryglic, Skrzyszów, Lisia Góra.

Wnioski o nadanie numeru PESEL i profilu zaufanego przyjmowane będą w Urzędzie Miasta Tarnowa od środy, w budynku przy ul. Nowej 4.  Aby złożyć wniosek należy posiadać rejestrację wjazdu  uzyskaną  podczas kontroli granicznej lub potwierdzoną przez komendanta placówki Straży Granicznej.

Ze względu na odnotowaną dużą liczbę obywateli Ukrainy w mieście i regionie, prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.


P O L E C A M Y: