Familiaris Tractatio Verbi Divini* 089
17 IV 2020 r. – PIĄTEK W OKTAWIE WIELKANOCY
J 21,1-14
Wszechmogący, wieczny Boże, Ty przez misterium paschalne pojednałeś ludzkość ze sobą i zawarłeś z nią nowe przymierze, * spraw, aby nasze uczynki zgadzały się z wyznawaną przez nas wiarą. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
✠ Słowa Ewangelii według Świętego Jana
za: brewiarz.pl
Po co mieli zarzucać sieć w jezioro nad ranem, skoro przez całą noc nie złowili ani jednej ryby? Po co mieli napełniać stągwie wodą, skoro potrzebne było wino? (J 2, 1-11) Dlaczego wdowa z Sarepty Sydońskiej miała ryzykować życie swoje i swojego syna, karmiąc proroka Eliasza resztką jedzenia, które jej zostało w czasie suszy? (1Krl 17, 8-16) Dlaczego Syryjczyk Naaman, aby wyzdrowieć z trądu, miał wejść do lichej rzeki Jordan, skoro syryjskie rzeki były dużo lepsze od Jordanu? (2Krl 5, 1-14) To wszystko na chłopski rozum się zwyczajnie nie opłacało. Można było popukać się w głowę albo uśmiechnąć.
Czy to się opłaca? Czy opłaca się wierzyć Jezusowi, że czeka na nas mieszkanie w niebie, skoro nikt nie da mi na to dowodu? Czy opłaca się przebaczyć jeszcze raz, skoro znowu ktoś mnie zawiódł? Czy opłaca się modlić, kiedy nic się nie spełnia? Czy opłaca się być wiernym przykazaniom, skoro świat się z tego śmieje? Czy opłaca się pościć, skoro dookoła tyle dobrego jedzenia? I tak dalej… Nie wiem, czy to wszystko się opłaca. Ale wierzę, że kiedy ufam Bogu, to mi się zawsze opłaca.
Autor:
ks. Michał Witek COr
* Nawiązujący do sposobu św. Filipa Neri – krótki, przystępny komentarz do Liturgii Słowa. Autorami refleksji w niedziele i święta są świeccy, osoby w różny sposób związane z naszym duszpasterstwem, a w dni powszednie księża z naszego Oratorium. Mamy nadzieję, że ta propozycja spotka się z Państwa zainteresowaniem, pomoże w przygotowaniu się do Mszy św., będzie także okazją do lepszego poznania osób, które z widzenia znamy z kościoła.