Familiaris Tractatio Verbi Divini* 150
26 VIII – Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej
J 2,1-11
Wszechmogący i miłosierny Boże, Ty dałeś narodowi polskiemu w Najświętszej Maryi Pannie przedziwną pomoc i obronę, † a Jej święty obraz jasnogórski wsławiłeś niezwykłą czcią wiernych, * spraw łaskawie, abyśmy na ziemi z zapałem walczyli w obronie wiary, a w niebie wysławiali Twoje zwycięstwo. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
✠ Słowa Ewangelii według Świętego Jana
za: brewiarz.pl
Jak często słyszymy tę Ewangelię o weselu w Kanie Galilejskiej? Co jest wyjątkowego w tym fragmencie Ewangelii, że tak często jest przypominany. Przecież na wielu uroczystości ślubnych właśnie ta Ewangelia jest odczytywana. A dziś Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej i znów te same słowa.
Maryja, najlepsza z matek, troszczy się o wszystkich. To Ona zauważa, że brakuje wina. To Ona zauważa pojawiający się problem. Nie pozostawia jednak biesiadników bez pomocy. Idzie do swego najmilszego Syna. Ona wie, że jako prawdziwy Bóg wszystko może i jako prawdziwy Człowiek zrozumie Jej troskę.
Maryja, ucząc nas zaufania, mówi jednak bezkompromisowo: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Nie to, co wam wydaje się słuszne; nie to, co wy uważacie za ważne. Zróbcie to wszystko, co ON wam powie.
„I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: „Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu”. Ci zaś zanieśli.”
Z ufnością napełnili stągwie wodą, najwięcej jak się dało, aż po brzegi. Zanieśli staroście weselnemu. I co się okazało? Stało się! Najlepsze z win jakie było na weselu.
A czy my umiemy z ufnością zrobić wszystko, co Bóg nam powie; z pokorą przyjąć co daje? Czy potrafimy z tego zaczerpnąć i pokazać innym, że nawet w najtrudniejszych czasach Bóg może wodę codzienności przemienić w najlepsze wino.
„Taki to początek znaków uczynił Jezus (…) Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.”
Każdy ślub, gdy dwa serca łączą się w jedno, gdy dwoje ludzi ślubuje sobie miłość wierność i uczciwość małżeńską, niech będzie początkiem znaków, które uczyni Jezus w ich sercach, gdy zrobią wszystko do czego On ich wezwie.
A Polska – nasza Ojczyzna – przeżywająca dziś Uroczystość Tej, co Jasnej broni Częstochowy i nieustannie otacza nas swą matczyną opieką, niech nie boi się w każdym trudnym czasie wołać: „Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko….” Bo Ona zawsze zauważa nasze troski i idzie do Swego Syna z miłością prosić o pomoc.
Autor: Jakub Fenrych
(prawnik, kanonista, etyk, parafianin)
* Nawiązujący do sposobu św. Filipa Neri krótki, przystępny komentarz do Liturgii Słowa. Autorami refleksji na niedziele i święta są świeccy, osoby w różny sposób związane z naszym oratoryjnym duszpasterstwem. Mamy nadzieję, że ta propozycja ciesząca się coraz większym Państwa zainteresowaniem, pomaga w przygotowaniu się do Mszy św. i jest także okazją do lepszego poznania osób, które z widzenia znamy z kościoła filipinów.