Familiaris Tractatio Verbi Divini* 154
13 IX – XXIV Niedziela zwykła
Mt 18,21-35
Boże, Stwórco i Rządco wszechświata, † wejrzyj na nas i daj nam całym sercem służyć Tobie, * abyśmy mogli doznawać skutków Twojego miłosierdzia. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
✠ Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza
za: brewiarz.pl
W dzisiejszej Ewangelii Piotr pyta Jezusa czy jeśli ktoś zawinił to trzeba mu wielokrotnie wybaczać a Chrystus odpowiada, że przebaczać trzeba nie wielokrotnie, ale zawsze.
Ta nauka może być dla niejednego z nas trudna, nie chodzi tutaj jednak o wyzbycie się żalu, które często nie jest możliwe, tylko o przebaczenie z serca, które wyraża się w woli przebaczenia i życzeniu dobra.
Jezus wyjaśnia nam, dlaczego mamy przebaczać, opowiadając przypowieść o nielitościwym dłużniku, który miał zadłużenie wobec króla tak ogromne, iż wręcz niemożliwe do spłacenia. Obietnica spłacenia w przyszłości długu była obietnicą bez pokrycia, tymczasem król przekroczył oczekiwania dłużnika darując mu jego dług. Zaraz potem do obdarowanego z podobną prośbą zwrócił się inny współsługa – w jego przypadku obietnica spłaty była jednak całkowicie realna. Ten jednak nie tylko nie przychylił się do prośby, ale uciekł do przemocy. Król dowiedziawszy się o tym wtrącił małodusznego sługę do wiezienia.
Uwolnienie od długu było, bowiem wezwaniem do dzielenia się dobrem, którego sam doświadczył. Przypowieść wzywa do czynienia miłosierdzia, ale i ostrzega, iż bez przebaczenia łaska darowania win przez Boga może zostać utracona a jest ona darmowa, ponieważ człowiek sam o własnych siłach nie jest w stanie spłacić swego długu wobec Boga.
Przebaczenie należy rozumieć jako stałą gotowość przebaczania tym, którzy wykonają w naszym kierunku gest pojednania, choć nieraz jest to trudne, szczególnie kiedy przewinienie powtarza się kolejny raz. Mamy jednak przebaczyć siedemdziesiąt siedem razy, czyli zawsze.
Autor:
Łukasz – parafianin
* Nawiązujący do sposobu św. Filipa Neri krótki, przystępny komentarz do Liturgii Słowa. Autorami refleksji na niedziele i święta są świeccy, osoby w różny sposób związane z naszym oratoryjnym duszpasterstwem. Mamy nadzieję, że ta propozycja ciesząca się coraz większym Państwa zainteresowaniem, pomaga w przygotowaniu się do Mszy św. i jest także okazją do lepszego poznania osób, które z widzenia znamy z kościoła filipinów.