Familiaris Tractatio Verbi Divini* 235
6 I – UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO
Mt 2,1-12
Boże, Ty w dniu dzisiejszym za przewodem gwiazdy objawiłeś Jednorodzonego Syna swojego poganom, † spraw łaskawie, abyśmy poznawszy Cię już przez wiarę, * zostali doprowadzeni do oglądania twarzą w twarz blasku Twojego majestatu. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
✠ Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza
za: brewiarz.pl
Nie przypadkiem Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego (czyli potocznie święto Trzech Króli), początkiem roku kalendarzowego, tj. 6 stycznia.
Myślę że jest to czas, kiedy każdy z nas ma w sobie chęć dokonywania symbolicznie pewnych zmian lub działań, mających na celu poprawę swojego życia. I tu z pomocą przychodzi nam Pismo Święte. Ewangelista Mateusz opowiada o Mędrcach, którzy wyruszyli w drogę, aby odnaleźć Tego, który miał się okazać największym odkryciem i objawieniem w ich życiu.
Gwiazda na niebie wskazująca drogę, była im mapą i symbolicznym kierunkiem patrzenia we właściwą stronę. BÓG-JEZUS, który zstąpił na ziemię w postaci bezbronnego dzieciątka, oddał się całkowicie w opiekę człowiekowi (Maryj i Józefowi). Pokazał nam wszystkim jak wielką wiarą, zaufaniem i miłością darzy ludzkość.
Kolejnym symbolem, tym razem „tego świata”, był Herod i cała Jerozolima, gdyż na wieść o nowym Królu – przerazili się. Ci, którzy Go nie poznali i odtrącili, kierują się strachem i odrzuceniem gdyż – wierzą, ale tylko w siebie i swoje możliwości. Zapominają iż to, co prawdziwe, dobre i święte, nie może być im przeszkodą w pięknym życiu.
I znowu Mędrcy wyruszają w drogę, aby oddać Jemu pokłon i złożyć trzy symboliczne dary: złoto kadzidło i mirrę. Idąc za przykładem Mędrców wyruszmy w tym roku w drogę do jedynie słusznego celu – naszego Ojca w niebie. A wtedy nasze postanowienia zmian i poprawy swojego życia, nabiorą niewyobrażalnie pełniejszego wymiaru, o jakim nawet nie marzyliśmy.
Autor: Dominik Chrobak
* Nawiązujący do sposobu św. Filipa Neri krótki, przystępny komentarz do Liturgii Słowa. Autorami refleksji na niedziele i święta są świeccy, osoby w różny sposób związane z naszym oratoryjnym duszpasterstwem. Mamy nadzieję, że ta propozycja ciesząca się coraz większym Państwa zainteresowaniem, pomaga w przygotowaniu się do Mszy św. i jest także okazją do lepszego poznania osób, które z widzenia znamy z kościoła filipinów.