Familiaris Tractatio Verbi Divini* 383
29 IX 2024 – XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA
Mt 9,38-43 45. 47-48
Boże, Ty przez przebaczenie i litość najpełniej okazujesz swoją wszechmoc, † udzielaj nam nieustannie swojej łaski, * abyśmy dążąc do obiecanego nam nieba stali się uczestnikami szczęścia wiecznego. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
✠ Słowa Ewangelii według Świętego Marka
za: brewiarz.pl
W pierwszej części Ewangelii Jezus karci Jana za zabranianie komuś czynienia cudów w imię Jego, ponieważ nie chodzi z nimi. Czy i ja nie zachowałbym się tak jak Jan? Czy w życiu codzienny również nie upominam kogoś? Czując się lepszym przez przekonanie, że jestem bliżej Niego? Chrystus stara się podkreślić, iż każda osoba działająca w Jego imieniu jest tak samo ważna, a istotą naszego powołania jest służyć wszystkim.
W drugiej części Chrystus pokazuje jak wielka waga i odpowiedzialność na nas ciąży będąc przykładem dla najmłodszych. Rola rodzica uwidacznia to jeszcze bardziej, gdy na początku dziecko jest wpatrzone tylko w nas i jesteśmy dla niego całym światem a w zamian otrzymujemy od niego tak jak od Boga bezgraniczną miłość i zaufanie.
Ostatnia część Ewangelii odnosi się do sakramentu pokuty, w którym możemy zostać oczyszczeni, jednak czy my sami też próbujemy? Czy potrafimy się od nich odciąć, co Chrystus pokazuje w drastyczny sposób. Jezus kładzie przez to nacisk, aby stanowczo zerwać przywiązanie do grzechu, a sakrament pokuty jest początkiem pracy nad sobą, a nie jej końcem.
Autor: Karolina i Arkadiusz Łazowscy,
młodzi pasjonaci rodzicielstwa
* Nawiązujący do sposobu św. Filipa Neri krótki, przystępny komentarz do Liturgii Słowa. Autorami refleksji na niedziele i święta są świeccy, osoby w różny sposób związane z naszym oratoryjnym duszpasterstwem. Mamy nadzieję, że ta propozycja ciesząca się coraz większym Państwa zainteresowaniem, pomaga w przygotowaniu się do Mszy św. i jest także okazją do lepszego poznania osób, które z widzenia znamy z kościoła filipinów.