Familiaris Tractatio Verbi Divini* 461
22 II 2026 – I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
Mt 4,1-11

✠ Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza
Autorzy komentarza otrzymali błędną informację, że mają skomentować fragment Mt 16,13-19.
Zarówno Autorów komentarza jak i czytelników przepraszamy za pomyłkę.
filipini.eu
W tym kluczowym fragmencie Ewangelii św. Mateusza Jezus zwraca się do uczniów „A wy za kogo Mnie uważacie?” Jezus nie szuka opinii publicznej, ale osobistej relacji z uczniami. Pytanie to jest skierowane dziś do każdego chrześcijanina, zmuszając do refleksji nad tym, czy Jezus jest dla nas tylko historyczną postacią, czy żywym Mesjaszem.
Piotr, działając pod wpływem natchnienia Ojca, uznaje Jezusa za Syna Boga Żywego. To wyznanie staje się fundamentem Kościoła.
Jezus zmienia imię Szymona na Piotr (Skała). To paradoksalne, gdyż Piotr jest porywczy i chwiejny, co pokazuje, że Kościół opiera się na Bożej mocy, a nie na ludzkiej.
Piotr otrzymuje władzę do królestwa niebieskiego „związywanie i rozwiązywanie” co oznacza autorytet do nauczania, odpuszczania grzechów i podejmowania decyzji w Kościele w zgodzie z wolą Bożą.
Autorzy: Marta i Tadeusz – parafianie
* Nawiązujący do sposobu św. Filipa Neri krótki, przystępny komentarz do Liturgii Słowa. Autorami refleksji na niedziele i święta są świeccy, osoby w różny sposób związane z naszym oratoryjnym duszpasterstwem. Mamy nadzieję, że ta propozycja ciesząca się coraz większym Państwa zainteresowaniem, pomaga w przygotowaniu się do Mszy św. i jest także okazją do lepszego poznania osób, które z widzenia znamy z kościoła filipinów.



