Aktualności

IV Niedziela Adwentu (2016.12.18)

1.    Z radością informujemy, że wczoraj w tarnowskiej katedrze dwóch chłopców z naszej Liturgicznej Służby Ołtarza przyjęło posługę lektora. Nowym lektorom gratulujemy i ufamy, że nowa funkcja pozwoli im jeszcze bardziej umiłować Słowo Boże, a nam wszystkim umożliwi bardziej owocne przeżywanie liturgii.
2.    Mszę świętą w intencji Parafian, Przyjaciół i Sympatyków naszego kościoła odprawimy/odprawiliśmy o godz. 17.00. Przypominamy, że podczas tej Mszy świętej zostanie przekazane mieszkańcom Tarnowa przez harcerzy „Betlejemskie Światełko Pokoju”. Zachęcamy do przyniesienia ze sobą świec lub lampionów, aby po Mszy świętej móc zabrać to światełko do swoich domów.
3.    Wciąż zapraszamy do udziału w Roratach. Odprawiane są one od poniedziałku do piątku o godz. 18.30, a w soboty o godz. 8.30. Pół godziny przed Roratami śpiewane są Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP oraz Nowenna do Dzieciątka Jezus.
4.    Przed świętami Bożego Narodzenia zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty. Spowiadamy dzisiaj podczas każdej Mszy świętej, w tygodniu od 6.30 do 9.00 i od 18.00 do 19.00, ponadto w czwartek od 15.00 do 19.00, w piątek od 6.30 do 20.00, a w Wigilię od 6.30 do 12.00. Prosimy nie odkładać spowiedzi na ostatnią chwilę.
5.    We wtorek od godz. 8.00 udamy się z przedświąteczną posługą sakramentalną do chorych. Nazwiska i adresy chorych można zgłaszać jeszcze do jutra w zakrystii, na furcie klasztornej, telefonicznie lub mailowo.
6.    W czwartek po wieczornej Mszy świętej w Auli św. Filipa odbędzie się ostatni adwentowy Wieczór Wiary. Tym razem zapraszamy na katechezę pt. „Gdzie są dzieci?”
7.    W Wigilię Bożego Narodzenia Msze święte odprawimy tylko przed południem. Ostatnia Msza święta roratnia będzie o godz. 8.30.
8.    W sobotni wieczór postarajmy się o prawdziwie religijne przeżycie wieczerzy wigilijnej. Zgodnie z tradycją wieczerza powinna rozpocząć się odczytaniem fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza o Narodzeniu Jezusa, następnie wspólną modlitwą i błogosławieństwem posiłku. Zwieńczeniem rodzinnej modlitwy, niech będzie dzielenie się opłatkiem i świąteczne życzenia. Niech również po zakończeniu posiłku nie zabraknie modlitwy i wspólnego kolędowania. Chociaż w Wigilię nie obowiązuje post, zachęcamy jednak do zwyczajowego zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, a nawet postu przez cały dzień, aż do rozpoczęcia wieczerzy wigilijnej.
9.    O północy z soboty na niedzielę zapraszamy do udziału w Pasterce. 15 minut przed Pasterką w ramach krótkiego czuwania zachęcamy do włączenia się w śpiew pieśni adwentowych, które będzie wykonywał nasz Oratoryjny Chór „Paradiso”. Msza święta o północy będzie sprawowana w intencji wszystkich naszych Parafian, Przyjaciół i Sympatyków. Ofiary składane na tacę podczas Pasterki są przeznaczone na Fundusz Obrony Życia. Po Pasterce przed kościołem tradycyjnie będziemy dzielić się opłatkiem i składać sobie życzenia. Zapraszamy wtedy również do wspólnego kolędowania z Chórem „Paradiso”.
10.    Wraz ze Wspólnotą Misyjną i Ruchem TUCUM zapraszamy do wzięcia udziału w inicjatywie „Zaproś Misjonarza na Wigilię”. Przed kościołem można wylosować kartkę z informacją o misjonarzu. To on zajmie w tym roku puste miejsce przy naszym wigilijnym stole. Choć będą nas dzielić setki czy tysiące kilometrów, otoczmy go naszą modlitwą i życzliwością. Jeśli na kartce został podany adres mailowy, można wysłać do niego życzenia i wiadomość, że w te Święta nie będzie sam. Zapraszamy.
11.    Przed kościołem można nabyć poświęcone opłatki na wigilijny stół oraz świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom „Caritas”. Minimalna ofiara za świecę to 5 zł.
12.    Jeszcze do piątku przy ołtarzu Matki Bożej Nieustającej Pomocy wystawiony jest kosz, do którego można składać niepsującą się żywność na świąteczne paczki dla ubogich. Ofiary pieniężne na ten cel prosimy składać do skarbony św. Antoniego, która znajduje się w nawie głównej po prawej stronie.
13.    Z racji na spowiedź i inne posługi duszpasterskie kancelaria parafialna w tym tygodniu będzie czynna tylko przed południem. Sprawy pilne, takie jak pogrzeb czy wezwanie do chorego, załatwia ksiądz dyżurny.
14.    Ze stolika pod chórem można zabrać wydrukowany plan tegorocznej wizyty kolędowej. Jest on również dostępny na naszej stronie internetowej filipini.eu.
15.    Miłosiernemu Bogu polecamy zmarłą w ubiegłym tygodniu śp. Halinę Tarnowską l. 85. Dobry Jezu, a nasz Panie…