Śladami św. Filipa
Śladami św. Filipa
W dniach 16-25 lipca nasza grupa w składzie: dk. Mirosław Jasnosz COr, dk. Michał Witek COr, dk. Roman Hopej z WSD w Tarnowie oraz Maciek Garmada z Oratorium Młodych, uczestniczyła w pielgrzymce śladami św. Filipa do Włoch, której głównym celem był udział w centralnych obchodach jubileuszu 500-lecia urodzin św. Filipa we Florencji.
Pierwszym etapem naszej podróży była miejscowość Vicenza, położona mniej więcej w połowie drogi między Weroną a Wenecją. Zakosztowaliśmy tam gościny w domu wspólnoty filipińskiej, w której podejmował nas ks. Kazimierz Krawczyk COr. Spędziliśmy tam kilka dni, które poświęciliśmy w większości na zwiedzanie – głównie Wenecji i Werony, ale także i samej Vicenzy. Wieczorami za to wypoczywaliśmy w domu, zawiązując znajomości ze wspólnotą.
Naszym kolejnym przystankiem – i z pewnością najważniejszym – była Florencja. Wyruszyliśmy do niej pociągiem, uprzednio zwiedziwszy krótko najważniejsze miejsca w Padwie. Po zakwaterowaniu się na campingu, na którym nocowaliśmy, udaliśmy się do kościoła San Firenze, aby uczestniczyć w pierwszym punkcie programu Obchodów 500-lecia urodzin św. Filipa Neri: w konferencji ascetycznej. Po niej miała miejsce Msza Święta, podczas której homilię wygłosił biskup Ivrei Edoardo Aldo Cerrato COr, a oprawę muzyczną zapewnił Chór Dziewczęcy Szkoły Katedralnej w Poznaniu pod dyrekcją p. Ewy Domagały. Następnie udaliśmy się na agapę, na której mieliśmy okazję porozmawiać z przybyłymi na Jubileusz przedstawicielami Kongregacji z całego świata. Ostatnim punktem tego dnia było czuwanie modlitewne w Baptysterium San Giovanni – w którym św. Filip został ochrzczony – zakończone uroczystym przejściem do dominikańskiego kościoła San Marco, również bardzo związanego z młodzieńczym życiem Filipa.
21 lipca – dzień 500. urodzin św. Filipa – rozpoczęliśmy od uczestnictwa w odsłonięciu tablicy upamiętniającej ten dzień, umieszczonej na ścianie domu, w którym urodził się św. Filip. Następnie zwiedzaliśmy Florencję i jej najważniejsze zabytki, co zajęło nam większość dnia. Późnym popołudniem udaliśmy się do katedry Santa Maria del Fiore na uroczystą Mszę Świętą pod przewodnictwem Arcybiskupa Florencji, kardynała Giuseppe Betori. Przepiękna i perfekcyjnie przygotowana liturgia zrobiła na nas ogromne wrażenie. Św. Filip zasłużył na tak piękne uczczenie swoich jubileuszowych urodzin.
Wspomnianą Mszą Świętą zakończyliśmy nasz pobyt we Florencji jak i udział w tamtejszych obchodach 500-lecia urodzin. Po skończonej liturgii udaliśmy się na dworzec, z którego odjechaliśmy w stronę ostatniego przystanku naszej podróży – Rzymu.
W Wiecznym Mieście mieliśmy okazję nocować w domu filipinów przy kościele Chiesa Nouva, dzięki uprzejmości tamtejszej wspólnoty, a szczególnie ks. Włodzimierza Tyki COr. Każdy możliwy moment poświęcaliśmy tam na zwiedzanie. Zobaczyliśmy m.in. Bazylikę Świętego Piotra i Muzea Watykańskie, Bazylikę św. Jana na Lateranie, Forum Romanum, ale także i miejsca związane ze św. Filipem, jak np. pokój Filipa i pierwsze Oratorium w kościele San Girolamo della Caritá oraz pokoje Filipa w Chiesa Nuova. Jeden z wieczorów poświęciliśmy również na Pielgrzymkę do Siedmiu Kościołów – długą i wyczerpującą, lecz z pewnością wartą podjęcia pieszą wędrówkę do najważniejszych bazylik rzymskich; praktykę, którą zapoczątkował św. Filip. Pod koniec pobytu wybraliśmy się również do położonej niedaleko Rzymu Gaety – nadmorskiej miejscowości, gdzie znajduje się słynne Sanktuarium Pękniętej Skały. Jest to kolejne miejsce związane ze św. Filipem; w czasie pobytu u wuja w San Germano często tam przychodził, by obserwując morze modlić się i medytować w ciszy. Tam też podjął ostateczną decyzję, aby opuścić świat i całkowicie poświęcić się służbie Bogu i ludziom.
Nasz pobyt we Włoszech zakończyliśmy wylotem z lotniska Roma-Ciampino. Te niesamowite 9 dni minęło nam w mgnieniu oka. Był to intensywny, ale bardzo piękny i pełen przeżyć czas, który pozwolił nam spojrzeć jeszcze głębiej na życie św. Filipa, jego duchowość i życiową postawę. Dziękujemy za Niego Bogu, prosząc Go o jak najobfitsze owoce przeżywanego Jubileuszu dla nas, jak i dla całej Rodziny Oratoryjnej.
Maciek Garmada – Oratorium Młodych