Aktualności

XXIX Niedziela Zwykła (2016.10.16)

APEL DIECEZJALNEGO DUSZPASTERZA KIEROWCÓW
W związku z nasilonymi w ostatnim czasie wypadkami drogowymi z udziałem pieszych, Policja apeluje o noszenie elementów odblaskowych i oświetlenie rowerzystów. Piesi są ofiarami co piątego wypadku drogowego, najczęściej spowodowanego przez brak ich dostatecznej widoczności na drogach po zapadnięciu zmroku. Widoczność człowieka bez odblasku, w zasięgu świateł samochodu zauważalna jest w odległości około 20 metrów, podczas gdy widoczność odblasku jest zauważalna z odległości ok. 150 m. Odblask może uratować życie zarówno dzieci, jak
i dorosłych, zwłaszcza starszych osób. Wracając wieczorową porą z kościoła zadbajmy o swoje bezpieczeństwo.
Komenda Miejska Policji w Tarnowie
Diecezjalny Duszpasterz Kierowców

1.        Z radością informujemy, że w minionym tygodniu dotarła do nas pierwsza partia nowych ławek dla naw Matki Bożej i św. Filipa.
    Jak wszyscy widzieliśmy, dotychczasowe metalowo-drewniane ławki ulegały coraz bardziej posuniętej korozji, a ponadto ograniczały ilość miejsc siedzących w nawach. Po szerokich konsultacjach z projektantką wystroju naszego kościoła
i przeanalizowaniu czterech różnych projektów, wybraliśmy wzór najbardziej zbliżony do ławek w nawie głównej kościoła. Priorytetem było przygotowanie większej liczby miejsc siedzących, przy jednoczesnym pozostawieniu wystarczającej przestrzeni umożliwiającej przejście. Sporym utrudnieniem okazały się załamania ścian, które wymuszają zastosowanie niestandardowych rozwiązań. Dlatego też, nadal czekamy na brakujące ławki, dopasowane do nieregularności naszego kościoła. Dopiero po ich dostarczeniu rozpocznie się proces ostatecznego ustawiania i mocowania na metalowych taśmach, które będą zapobiegać przesuwaniu i wyeliminują nierówności posadzki.
    Na dzień dzisiejszy udało nam się już uzyskać więcej miejsc siedzących: z dotychczasowych 22 w nawie Matki Bożej uzyskaliśmy 35, a z dotychczasowych 45 w nawie św. Filipa mamy obecnie 57. Liczba miejsc zwiększy się jeszcze po montażu brakujących ławek w załamaniach ścian oraz po wykonaniu ław bocznych, które ze względów technicznych wymagają więcej pracy. Mamy nadzieję, że montaż systemu stabilizującego ławki zostanie ukończony przed 1 listopada, natomiast pełne zakończenie wymiany ławek w nawach bocznych planujemy na Boże Narodzenie br. Do tego czasu prosimy wszystkich o wyrozumiałość i cierpliwość, gdyż nieprzymocowane ławki łatwo się przesuwają i nie zachowują pełnej stabilności. Wykonawca zapewnił jednak, że jest to stan przejściowy.
    Wykonane prace nie mogłyby się odbyć bez Państwa życzliwości i wsparcia. Serdecznie dziękujemy za ofiary już złożone na poczet wykonania nowych ławek przy okazji tegorocznej kolędy. Jednakże koszt całego przedsięwzięcia wymaga jeszcze wielkiego nakładu finansowego. Dlatego też ośmielamy się prosić wszystkich naszych Drogich Parafian, Przyjaciół i Sympatyków o hojne serca podczas zbiórki na tacę, która będzie miała miejsce w niedzielę, 30 października – w dniu, w którym obchodzimy rocznicę poświęcenia naszej świątyni. Wspólnymi siłami jesteśmy w stanie unieść ciężar tej inwestycji, która jak ufamy przyczyni się do upiększenia wystroju naszego kościoła oraz znacząco ułatwi uczestnictwo w liturgii. Za wszelkie ofiary składane na ten cel serdecznie dziękujemy, powierzając każdą i każdego z Was wstawiennictwu św. Filipa – patrona tej świątyni i naszej Kongregacji, a także ofiarując w każdą niedzielę Mszę świętą w intencji Parafian, Przyjaciół i Sympatyków, która dzisiaj zostanie/została odprawiona o godz. 12:00.
2.    Msza święta Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców zostanie odprawiona dziś o godz. 17.00.
3.    Przez cały październik zapraszamy na nabożeństwa różańcowe, które odbywają się codziennie o godz. 18.00. Przypominamy, że za pobożne odmówienie części Różańca w kościele można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
4.    W sobotę o godz. 10.00 w Auli św. Filipa odbędzie się kolejne spotkanie Oratorium Dzieci.
5.    Kandydatom do bierzmowania przypominamy o obowiązku uczestniczenia przynajmniej w dwóch spotkaniach Oratorium Młodych w miesiącu. Spotkania odbywają się w soboty o godz. 18.30.
6.    Przyszłą niedzielę będziemy przeżywać jako Światowy Dzień Misyjny. Składka na tacę w tym dniu przeznaczona będzie na potrzeby misji. W tym dniu ulicami naszego miasta przejdzie również marsz w intencji pokoju i prześladowanych chrześcijan. Marsz wyruszy o godz. 14.00 sprzed kościoła XX. Misjonarzy i dotrze do Katedry, gdzie o godz. 15.00 rozpocznie się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego Andrzeja Jeża. Po godz. 16.00 natomiast na tarnowskim Rynku rozpocznie się animacja taneczna dla dzieci oraz gry i zabawy misyjne.
7.    W ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie zaprasza na wykłady naszego Współbrata, ks. Tadeusza Bańkowskiego. Tematy wykładów i szczegóły można znaleźć na afiszu oraz na zaproszeniach wyłożonych na stoliku pod chórem.
8.    Duszpasterstwo Nauczycieli i Wychowawców zaprasza na diecezjalną pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie. Będzie ona miała miejsce w sobotę 22 października. Rozpoczęcie o godz. 9.30. Szczegóły na afiszu.
9.    Gorąco zachęcamy chłopców i młodzież męską do wstąpienia w szeregi naszej Liturgicznej Służby Ołtarza. Chętnych zapraszamy na zbiórki, które odbywają się w soboty o godz. 10.30 w klasztorze.
10.    Kartki z imionami zmarłych na wypominki listopadowe można składać przez cały październik w zakrystii lub na furcie klasztornej.
11.    Dzisiaj w kościołach w Polsce odbywa się liczenie wiernych uczestniczących w Mszach świętych i przyjmujących Komunię świętą. Przepraszamy za związane z tym niedogodności w przeżywaniu Mszy świętej.
12.    Miłosiernemu Bogu polecamy zmarłego w ubiegłym tygodniu: + Zdzisława Kwolka, l. 87, z ul. Matejki. Dobry Jezu, a nasz Panie…