Z BOSKIEJ KUCHNI*: Święty Jacku z pierogami – módl się za nami!
Uwielbiane przez wszystkich, otulone miękkim ciastem przypominającym delikatność mamy, pachnące wspomnieniami wakacji u babci i zawsze rozchwytywane przez domowników… Mowa, rzecz jasna, o pierogach!
Znane są pod różnymi postaciami — pieczone, smażone, gotowane — w zależności od regionu, podawane z mięsem, kapustą i grzybami, szpinakiem, na słodko z owocami, twarogiem i ziemniakami.
Pierogi są chyba jedyną potrawą w kuchni polskiej mającą własnego świętego patrona! Bo św. Jacek, to taki święty, który nie tylko głosił ludziom Dobrą Nowinę, ale i karmił ich, właśnie pierogami. Legenda głosi, że podczas głodu po najazdach tatarskich w 1240 r. św. Jacek Odrowąż, mając do dyspozycji jedynie mąkę, kapustę i grzyby, połączył wszystko w jedno, dając początek pierogom, które w krótkim czasie podbiły serca i żołądki mieszkańców okolicznych wsi i regionów, by końcu stać się potrawą narodową Polaków.
Co ciekawe, na Podkarpaciu jeszcze do niedawna przed pierogowym posiłkiem odmawiano modlitwę: „Św. Jacku z pierogami, módl się do Boga za nami, żeby te pierogi cały rok na stole były i nas od głodu broniły”.
Spróbuj niezawodnego przepisu na ciasto na pierogi. Możesz przygotować dowolne nadzienie.
Przygotuj:
• 300 g przesianej mąki
• 200 ml gorącej wody
• szczypta soli
Mąkę wysyp na stolnicę, tworząc kopczyk, dodaj sól. Powoli wlewaj wodę, łącząc ją z mąką. Ciasto zagniataj, aż przestanie przyklejać się do dłoni. Przełóż do miski, przykryj wilgotną ściereczką.
Ciasto wałkuj cienko, wykrawaj szklanką okręgi, na środku każdego okręgu nakładaj łyżką porcję farszu. Mocno sklejaj brzegi, przekładaj na tackę posypaną mąką. Gotuj w osolonym wrzątku 3-5 minut.
* „Na święty Jacek, z nowej pszenicy placek”.
** „Jeśli w dniu Jacka nie pada, suchą jesień zapowiada”.
*BOSKA KUCHNIA to nie tylko blog o jedzeniu, ale podróż kulinarnym tropem kart Starego i Nowego Testamentu. Wspólnie możemy doświadczyć smaków czasów biblijnych i poczuć ich klimat, przygotować najdawniejsze potrawy z czasów patriarchów i apostołów w wersji pierwotnej. Bardziej zrozumiałe może stać się dla nas Pismo Święte, gdy poznamy kontekst, warunki życia i zwyczaje ludzi wtedy żyjących.
Nie zapominając o radości którą mamy w sobie, niektóre pradawne potrawy możemy potraktować swobodniej, wręcz z przymrużeniem oka i dopasować do współczesnych czasów, nie upierając się w kwestii absolutnej autentyczności tj. „biblijności” przygotowanych potraw.
Spotkajmy się przy stole! Odnajdźmy wspólnie radość i pozytywne nastawienie, zachwyćmy się i delektujmy boską kuchnią. Zasmakujmy w niej razem!
————
Przepis na BOSKĄ KUCHNIĘ:
Dominika i szczypta Oratorium Dorosłych; zmiksować; podawać lekko podgrzane lub na zimno.
————
Przepis na BOSKĄ KUCHNIĘ:
Dominika i szczypta Oratorium Dorosłych; zmiksować; podawać lekko podgrzane lub na zimno.