Z BOSKIEJ KUCHNI*: Na górze róże…
Zbliża się wspomnienie św. Rity z Cascii
– najpopularniejszej świętej od kilku stuleci!
Urodziła się w średniowieczu, ale dorobiła się niedawno nawet profilu na Facebooku.
Słynie z tytułu „patronka spraw trudnych i beznadziejnych”, ale mówi się też o niej:
Święta od róż
Podczas nabożeństw za jej wstawiennictwem, które odprawiane są 22. dnia każdego miesiąca, ma miejsce obrzęd poświęcenia róż. Na pamiątkę cudu, jakim było zakwitnięcie czerwonej róży – w styczniu, na mrozie i śniegu. Róża stała się symbolem skutecznego wstawiennictwa świętej.
Rita słynie też ze wsparcia w drobnych sprawach codziennego życia. Jest więc nie tylko oblegana, ale i lubiana.
Margherita
(od niej skrót „Rita) Lotti Mancini urodziła się w 1367 r. w Cascii w Umbrii, w środkowych Włoszech. Została zmuszona do małżeństwa z Ferdynandem Mancinim, któremu urodziła dwóch synów. Brutalny małżonek został zamordowany w 1401 r., obaj synowie przysięgli krwawą zemstę. Rita modliła się gorąco, aby jej dzieci nie zostały mordercami – zginęli w 1402 r. Choć z trudem znosiła swój los, przebaczyła oprawcom. Św. Rita zmarła w swoim klasztorze 22 maja 1447 r. Od pierwszego dnia po śmierci działy się cuda za jej wstawiennictwem.
Popularność św. Rity stale rośnie.
Ludzie potrzebują poczucia, że w swoim cierpieniu nie są sami. Powierzają Jej wstawiennictwu prośby, pragnienia.
To niezwykłe, że osoba z głębi średniowiecza przynosi ludziom bardzo prostą receptę na życie: warto żyć tak, aby przebaczać, aby być wiernym wartościom rodzinnym i warto kochać…
…aha i jeszcze jedno…
…Rita uczy nas, że nadzieja nie jest matką głupich, ale jest siostrą wiary i miłości. Kto traci nadzieję, nigdy nie zrozumie Boga, który z niezmierzoną nadzieją stworzył każdego z nas.
Dziś przypominająca różę zakręcona warzywna tarta – nazwijmy ją roboczo:
TARTĄ św. Rity.
Doskonałe nadzienie i maślane ciasto to idealny duet na letni posiłek.
Tarta pięknie się prezentuje i jeszcze lepiej smakuje.
Składniki na ciasto:
• 250 gr mąki pszennej
• 150 gr zimnego masła
• łyżeczka soli
• łyżeczka cukru
• łyżeczka lodowatej wody
Składniki na farsz:
• 1 średni bakłażan
• 2 spore marchewki
• 1 średnia cukinia
• 2 jajka
• 200 ml jogurtu greckiego
• pół szklanki mleka
• szczypta soli
• łyżka suszonego tymianku
Przygotowanie:
Wyrabiamy ciasto w zgrabną kulkę i odstawiamy do lodówki zawinięte w folię – na 1h, a piekarnik nastawiamy na 200 stopni. Tymczasem myjemy warzywa i strugamy je.
Ciasto wyjęte z lodówki rozwałkowujemy i wykładamy na formę, formując zgrabne brzegi; spód nakłuwamy widelcem i wstawiamy do piekarnika – 10 minut w 200 stopni. Po wyjęciu formy gotowe paski warzyw układamy naokoło.
Przygotowujemy masę nabiałową do zalania: rozkłócone jajka mieszamy z jogurtem, i mlekiem, solimy i dodajemy tymianek. Całością zalewamy tartę tak, aby masa wlała się pomiędzy warzywa. Całość można jeszcze oprószyć solą i pieprzem. Wkładamy do piekarnika i pieczemy 20-30 minut do zrumienienia brzegów tarty i podpieczenia warzyw.
Smacznego!
*BOSKA KUCHNIA to nie tylko blog o jedzeniu, ale podróż kulinarnym tropem kart Starego i Nowego Testamentu. Wspólnie możemy doświadczyć smaków czasów biblijnych i poczuć ich klimat, przygotować najdawniejsze potrawy z czasów patriarchów i apostołów w wersji pierwotnej. Bardziej zrozumiałe może stać się dla nas Pismo Święte, gdy poznamy kontekst, warunki życia i zwyczaje ludzi wtedy żyjących.
Nie zapominając o radości którą mamy w sobie, niektóre pradawne potrawy możemy potraktować swobodniej, wręcz z przymrużeniem oka i dopasować do współczesnych czasów, nie upierając się w kwestii absolutnej autentyczności tj. „biblijności” przygotowanych potraw.
Spotkajmy się przy stole! Odnajdźmy wspólnie radość i pozytywne nastawienie, zachwyćmy się i delektujmy boską kuchnią. Zasmakujmy w niej razem!
————
Przepis na BOSKĄ KUCHNIĘ:
Dominika Szwajczak-Kopeć i szczypta Oratorium Dorosłych; zmiksować; podawać lekko podgrzane lub na zimno.
————
Przepis na BOSKĄ KUCHNIĘ:
Dominika Szwajczak-Kopeć i szczypta Oratorium Dorosłych; zmiksować; podawać lekko podgrzane lub na zimno.