Aktualności,  Ogłoszenia duszpasterskie

16 III 2024 – V Niedziela Wielkiego Postu

 

 

 

 1. Dziękujemy za ofiary składane dzisiaj na tacę przeznaczone na pokrycie kosztów instalacji i adaptacji nowych monitorów do wyświetlania tekstów pieśni liturgicznych. Wszystkich naszych Dobroczyńców i Darczyńców: Parafian, Przyjaciół i Sympatyków naszego kościoła nieustannie polecamy w naszych modlitwach Dobremu Bogu. Mszę świętą w waszej intencji odprawimy/odprawiliśmy dzisiaj o godz. 12:00.

 2. Przypominamy, że Drogę Krzyżową odprawiamy w piątek o godz. 18.00, a Gorzkie Żale w niedzielę również o godz. 18.00. Za udział w tych nabożeństwach można za każdym razem zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 3. We wtorek będziemy przeżywać Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Msze święte w tym dniu odprawimy jak w dzień powszedni.

 4. W piątek, wieczorną Mszę świętą odprawimy w intencji zmarłych, których rocznice urodzin, imienin lub śmierci przypadały w marcu. Kartki z imionami zmarłych można zostawiać w zakrystii lub w kancelarii.

 5. W piątek zapraszamy kandydatów do sakramentu bierzmowania z klas VII i VIII na skupienie przed bierzmowaniem. Rozpocznie się ono Drogą Krzyżową o godzinie 18, prowadzoną przez kandydatów, po czym będzie Msza Święta i Adoracja Jezusa Eucharystycznego.

 6. W sobotę po wieczornej Mszy św. zapraszamy na Godzinę Zachwytu nad Męką i Śmiercią Pana Jezusa.

 7. Przyszła niedziela to Niedziela Męki Pańskiej, tradycyjnie nazywana Niedzielą Palmową. Błogosławieństwo palm będzie na każdej Mszy świętej. Przed Mszą św. o godz. 10.30 będzie miała miejsce Liturgia wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. O godz. 10.15 zgromadzimy się na Skwerze o. Kokocińskiego przy fontannie. Tam będzie poświęcenie palm, a następnie procesja do kościoła. Ofiary składane na tacę w tym dniu są przeznaczone na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie jako jałmużna wielkopostna.

 8. W Niedzielę Palmową po południu rozpoczniemy w naszej wspólnocie rekolekcje wielkopostne. Poprowadzi je ks. dr Tomasz Janik. Pierwsze nauki rekolekcyjne zostaną wygłoszone o godz. 17.30 i 20.00, natomiast podczas Gorzkich Żali rekolekcjonista wygłosi kazanie pasyjne. Prosimy zauważyć zmianę, że pierwsza nauka w Niedzielę Palmową jest o 17.30. Program rekolekcji jest umieszczony na naszej stronie internetowej oraz na drzwiach kościoła.

 9. W Wielki Poniedziałek planujemy udać się z posługą sakramentalną do chorych. Adresy chorych można zgłaszać do przyszłej niedzieli w zakrystii lub w kancelarii.

 10. W zakrystii można nabywać wielkanocne baranki i paschaliki Caritas. Minimalna ofiara to 10 zł. Wszelkie ofiary ponad tę kwotę są przeznaczone na wsparcie dla podopiecznych naszego parafialnego oddziału Caritas. Przy ołtarzu Matki Bożej Nieustającej Pomocy wystawiony jest kosz, do którego można składać niepsującą się żywność na świąteczną pomoc dla ubogich. Ofiary pieniężne dla ubogich prosimy składać do skarbonki św. Antoniego. Będziemy również wdzięczni za wszelkie ofiary składane do skarbonki św. Filipa, przeznaczone na kwiaty do Ciemnicy i Grobu Pańskiego oraz na świąteczny wystrój kościoła.

 11. Jak większość z was zauważyła w posadzce nawy głównej w ostatnich miesiącach w tempie błyskawicznie postępującym wypadały kolejne dziury. Było to wynikiem korozji marmuru tzw. „łuszczenia się”, spowodowanego kilkoma czynnikami m.in. solą drogową wnoszoną na butach. Z radością informujemy, że udało nam się powstrzymać ten proces. 3/4 powierzchni podłogi nawy głównej została już zakonserwowana żywicą i uzupełniono ubytki. Trwa proces wielowarstwowego szlifowania marmuru, który ma zakończyć się krystalizowaniem i polerowaniem podłogi. Od jutra pracę będą dalej kontynuowane. Naszym pragnieniem jest, aby udało się je zakończyć przed Niedzielą Palmową. Gorąco prosimy o modlitwę, by z Bożym błogosławieństwem 48-letnia marmurowa posadzka nawy głównej naszego kościoła mogła na święta zabłysnąć odnowionym blaskiem. Przepraszamy za utrudnienia spowodowane renowacją posadzki. Ze względu na prace remontowe w tygodniu nawa główna będzie zamknięta, a Msze święte odprawiamy w nawie św. Filipa.

 12. Naszych Darczyńców i Ofiarodawców informujemy, że zmieniliśmy numer rachunku bankowego. Nowy numer rachunku znajduje się na naszej stronie internetowej w zakładce KONTO.

 13. Wiara chrześcijańska jest spójna i racjonalna. Na filipini.eu polecamy drugą część Nowenny ku czci świętego kardynała Newmana, który całe życie wskazywał wierzącym na wartość myślenia.