Aktualności,  ON-LINE,  Oratorium Domowe

Słowacy zaśpiewali papieżowi piosenkę z filmu o św. Filipie Neri

Ojciec Święty Franciszek i o. Juraj Vittek / foto: VATICAN NEWS 

Przebywający w Bratysławie Franciszek odwiedził Ośrodek Betlejem, prowadzony przez Siostry Misjonarki Miłosierdzia. „Bóg jest z nami zwłaszcza w trudnych chwilach” – powiedział Papież do zgromadzonych na spotkaniu. Siostry Misjonarki powitały Franciszka nakładając mu na ramiona – indyjskim zwyczajem – wieniec z kwiatów. Na budynku ośrodka można było natomiast zobaczyć mural z twarzą Franciszka i napisem: „Nie zapominamy, modlimy się za Ciebie” – w odpowiedzi na apel papieża, którym kończy co tydzień modlitwę Anioł Pański.

Pozdrawiając ludzi zebranych przed budynkiem, Franciszek podziękował za to, że mógł przyjechać do ośrodka, a siostrom za pracę, którą wykonują. Bóg jest z nami. Zawsze jest blisko nas, towarzyszy nam, zwłaszcza w trudnych chwilach. Nie zapominajcie o tym! – wezwał papież. Podziękował za obecność wszystkim mamom, tatom oraz dzieciom.

Później papież wszedł do budynku i spotkał się z podopiecznymi Ośrodka. Siostry pokazały mu kilka pokoi, Papież przez kilka minut rozmawiał z ich mieszkańcami. W tym czasie oczekujący na Franciszka wierni śpiewali na zewnątrz piosenki, w tym pochodzący z Polski utwór Arki Noego “Taki duży, taki mały może świętym być”.

Na zakończenie pobytu w ośrodku odmówił ze zgromadzonymi przed budynkiem modlitwę „Zdrowaś, Maryjo”, udzielił wszystkim błogosławieństwa i wręczył podarunek (ceramikę przedstawiającą Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus).

W drodze do samochodu Franciszek podszedł jeszcze do kilku dzieci, osób niepełnosprawnych i ich rodzin, które przybyły na to miejsce. Papież pozdrowił grupę osób związanych z Oratorium Św. Filipa Neri, którzy pomagają w Betlejem. Oratorium prowadzi o. Juraj Vittek, który podejmuje działania by utworzyć w Bratysławie nową Kongregację. Słowacy pożegnali papieża piosenką “Preferisco il Paradiso” z filmu o św. Filipie Neri i gromkimi oklaskami. 

Zapytany o samą wizytę papieską, o. Vittek mówi: „Wydaje nam się to niewiarygodne, że papież Franciszek przyjeżdża odwiedzić nasz kraj; nasze miasto i naszą parafię”. „Rozmawiałem z niektórymi ubogimi – mówi – i powiedzieli mi, że nie mogą zrozumieć, jak to możliwe, że Papież przychodzi do nich w tym skromnym i zapomnianym miejscu, nieznanym dla wielu ludzi, którzy mieszkają w pobliżu, więc jest wiele emocji”.

 

Piosenki “Preferisco il Paradiso” po słowacku można posłuchał od 32:23 minuty.

Vatican News: Bratysława, prywatna wizyta w ‘Bethlehem Center’


za:  vaticannews / Stacja7