Familiaris Tractatio Verbi Divini* 251
24 IV – II NIEDZIELA WIELKANOCNA CZYLI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
J, 20,19-31
Boże zawsze miłosierny, Ty przez doroczną uroczystość wielkanocną umacniasz wiarę Twojego ludu, † pomnóż łaskę, której udzieliłeś, abyśmy wszyscy głębiej pojęli, jak wielki jest chrzest, przez który zostaliśmy oczyszczeni, * jak potężny jest Duch, przez którego zostaliśmy odrodzeni, i jak cenna jest Krew, przez którą zostaliśmy odkupieni. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
✠ Słowa Ewangelii według Świętego Jana
za: brewiarz.pl
Dzisiejszą Ewangelię odzwierciedla znane płótno Caravaggia Niewierny Tomasz; narzuca „widzenie” dzisiejszej Ewangelii, zgodne ze słowami „Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę”.
Ale czy wątpliwości nie pojawiają się wcześniej?
Znacznie mniej znany obraz, na którym zdaje się znajdować Tomasz Apostoł, jest w katedrze we Frankfurcie; przedstawia „Ostatnią Wieczerzę” a pośród apostołów jest jedna postać patrząca w kierunku trzymanego kielicha z wyraźnym niedowierzaniem!; zdaje się pytać, czy to jest naprawdę krew Pana?
Apostoł Tomasz jest synonimem sceptyka, patronem teologów. Teologowie nie mogli sobie wymarzyć lepszego patrona bo przecież teolog, jako uczony wątpić może, a nawet powinien; jednak efektem tego wątpienia jest wyznanie wiary: Mój pan i mój Bóg.
Papież Grzegorz Wielki stwierdził: „Więcej pomaga naszej wierze niewiara Tomasza niż wiara apostołów” skoro apostołowie wcześniej widzieli zmartwychwstałego Jezusa, a Tomasz był jedynym, którego wtedy nie było.
Więc, to nie do apostołów, ale do nas, kierowane jest błogosławieństwo: „Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”.
Wielki teolog, Benedykt XVI skonstatował „Wiara to obcowanie z tajemnicą (…) Bóg skrywa się w tajemnicy: usiłowanie zrozumienia Go oznaczałoby próbę zamknięcia Go w naszych pojęciach, w naszej wiedzy, a to ostatecznie prowadziłoby do utracenia Go. Poprzez wiarę możemy przebić się przez pojęcia (…) i »dotknąć« Boga żywego”.
Autorka: Anna – Parafianka
* Nawiązujący do sposobu św. Filipa Neri krótki, przystępny komentarz do Liturgii Słowa. Autorami refleksji na niedziele i święta są świeccy, osoby w różny sposób związane z naszym oratoryjnym duszpasterstwem. Mamy nadzieję, że ta propozycja ciesząca się coraz większym Państwa zainteresowaniem, pomaga w przygotowaniu się do Mszy św. i jest także okazją do lepszego poznania osób, które z widzenia znamy z kościoła filipinów.